Aktualności / 19 listopada 2019

Inauguracja ŚTP w Małopolsce 2019

Strona główna

img

W poniedziałek 18 listopada w ponad 170 krajach świata oficjalnie rozpoczął się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Uroczystą Inaugurację 10. małopolskiej edycji przedsięwzięcia jak co roku stanowiło Spotkanie Młodego Biznesu, zorganizowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Tegorocznej odsłonie wydarzenia przyświecało hasło „Siła zespołu”.

Już w trakcie oficjalnego rozpoczęcia spotkania, Marszałek Witold Kozłowski podkreślił jak ważne w codziennej pracy jest współpraca w zespole i zaangażowanie wszystkich pracowników w drodze po sukces każdego przedsięwzięcia. O tym, że to ludzie są podstawą każdej organizacji i właśnie od nich zależy jej powodzenie w biznesie opowiadali zaproszeni goście.

Jako pierwszy wystąpił Kamil Kozieł (PrezART) z prelekcją pod tytułem „Pułapki poznawcze czyhające na menedżera, który buduje zespół ekspertów”. Kamil w swojej prezentacji skupił się na mechanizmach behawioralnych kierujących pracownikami i na tym, jak ważne jest zrozumienie ich przez menedżera. Wyjaśnił jaki wpływ mają poszczególne decyzje kierownicze na morale w zespole oraz jak skutecznie motywować pracowników oraz sprawiać, by czuli się doceniani i zaangażowani w sukces przedsiębiorstwa.

Następnie wysłuchaliśmy pełnej emocji i osobistych doświadczeń historii Anny Skórzyńskiej (Szumisie sp. z o.o.) pt. „Firma to zespół, nie produkt”. Anna opowiadała jak wyglądały początki budowania jej firmy i jak ważną rolę odegrała każda napotkana w czasie tej drogi osoba. Jak sama wspomniała – „gdyby nie ludzie, którzy ze mną współpracują, nie byłoby mnie dziś tutaj”, a te słowa tylko podkreślają prawdę kryjącą się w tytule wystąpienia.

Tematem ostatniej prelekcji, przygotowanej przez Macieja Ostrowskiego (Power Canvas) było hasło „Razem jest raźniej”, które, jak się okazało, jest też mottem jego firmy. Po krótkim wstępie udowadniającym słuchaczom jak wielka jest różnorodność zespołów, których członkami jesteśmy na co dzień, Maciej przedstawił jak wygląda praca zespołowa w jego firmie. Wielokrotnie podkreślał istotę synergii, zaangażowania i przede wszystkim relacji między wszystkimi członkami zespołu, niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Po każdym wystąpieniu publiczność miała okazję zadać kilka pytań prelegentom, a po zakończeniu części konferencyjnej nastał czas na poczęstunek i networking. Uczestnicy mogli nawiązać nowe kontakty biznesowe, podzielić się doświadczeniami, czerpać inspirację od innych oraz osobiście porozmawiać z prelegentami.

Spotkaniu towarzyszyła również ciesząca się niemałą popularnością strefa pozyskiwania wiedzy, w której na specjalnie przygotowanych stanowiskach eksperci udzielali informacji dotyczących zakładania i prowadzenia firmy. Do dyspozycji uczestników pozostawali reprezentanci Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Punktu Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miasta Krakowa, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Zainteresowani mogli poznać m.in. przepisy związane z zakładaniem własnej działalności gospodarczej, dowiedzieć się więcej o programach obniżających koszty prowadzenia biznesu czy uzyskać informacje na temat pozyskiwania dotacji na rozpoczęcie i rozwój własnej firmy.