Aktualności / 7 listopada 2017

Korale, górale i biznes – o przedsiębiorczości po małopolsku

Strona Główna

Małopolska uczestniczy w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości niemal od samego początku. To już 8. edycja wydarzenia, podczas której w miastach na terenie całego regionu, będziemy mieli okazję włączyć się w globalną społeczność, która wspiera przedsiębiorczość, kreatywne inicjatywy i innowacyjne pomysły. Z roku na roku inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością w regionie. Kiedy w 2010 roku odbyła się pierwsza w Małopolsce edycja ŚTP, wzięło w niej udział nieco ponad 2,5 tys. osób, współtworzyło ją 12 instytucji partnerskich z terenu Krakowa. Dziś, w wydarzeniach organizowanych przez czterdziestu Partnerów, bierze udział ok. 10 tysięcy zainteresowanych osób w kilkunastu miastach z całego województwa. W tym roku są to: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Bochnia, Brzesko, Oświęcim, Kęty, Wadowice, Andrychów, Myślenice, Zator, Limanowa, Sułkowice, Skawina, Gorlice, Nowy Targ, Chrzanów i Nawojowa.

Nasz region jest jednym z najbardziej aktywnych w skali całego kraju, przyczyniając się tym samym do sukcesów Polski na arenie międzynarodowej.  Świadczą o tym nagrody m.in. „Country of the Year” (2015) i „Largest number of partners” (2014, 2015, 2016) przyznane naszemu krajowi przez społeczność międzynarodową tworzącą Global Entrepreneurship Network – platformę dyskusji o wspieraniu przedsiębiorczości i przepływu know-how,  łączącą kraje zaangażowane w ŚTP na całym świecie.

Moc w różnorodności

Wyróżnikiem małopolskiej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) jest ogromna różnorodność, przejawiająca się na wielu poziomach. Począwszy od podmiotów i instytucji, które współtworzą ŚTP w Małopolsce, poprzez bogactwo formy i spektrum wydarzeń, po charakteryzującą się szerokim wachlarzem potrzeb i motywacji publiczność, do której działania są kierowane. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce to dzieło wspólne: firm, instytucji publicznych, na czele z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, który od lat koordynuje przedsięwzięcie, ale także szeregu małopolskich urzędów pracy, lokalnego oddziału ZUS, ośrodka polityki społecznej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, publicznych bibliotek, instytucji kultury i edukacji; uczelni wyższych, wśród których są  krakowskie uniwersytety,  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu; szkół o różnym profilu; organizacji pozarządowych, nie tylko tych działających stricte w obszarze wspierania przedsiębiorczości, no i oczywiście firm.

Dzięki tak rozbudowanej ofercie uczestnicy to zarówno uczniowie, studenci, ale także osoby bardziej zaawansowane na zawodowej ścieżce. Zarówno ci, którzy mają już własne firmy i szukają nowych, kreatywnych rozwiązań, jak i osoby, które planują założenie biznesu i chcą się do tego przygotować. Co przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych? To, co szczególnie wartościowe w idei ŚTP, czyli pokazywanie, że bycie przedsiębiorczym ma wiele wymiarów – może, ale nie musi wiązać się z własną firmą! Czasem jest po prostu kreatywną i odważną w dążeniu do celu postawą wobec życia, czasem działalnością na rzecz lokalnej społeczności, czasem wiernością swojej pasji, a czasem strategicznym myśleniem. Tę różnorodność i wieloaspektowość odzwierciedla bogactwo programu, jaki rokrocznie przygotowują Partnerzy ŚTP w Małopolsce. Także w tym roku coś dla siebie znajdą więc bardzo różne grupy odbiorców.

Biznes w sieci, czyli Spotkanie Młodego Biznesu

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2017 zainaugurujemy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie w poniedziałkowy wieczór tj. 13 listopada (godz. 18:00) odbędzie się Spotkanie Młodego Biznesu (SMB). Wydarzenie, które zdążyło już zbudować sobie zasłużoną renomę, co roku przyciąga rzesze młodych ludzi. To okazja, by rozwijać  kompetencje, znaleźć inspirację i odwagę do podążania za pasjami, ale także zdobyć cenne merytoryczne wskazówki jak rozwijać swoje pomysły. W tym roku tematem przewodnim SMB będzie „Biznes w sieci” rozumianej dwojako – jako prowadzenie i rozwijanie działalności w przestrzeniach wirtualnych, ale także w kontekście znaczenia i budowania sieci relacji w biznesie.

O tym, jaką rolę odegrała sieć w ich działalności, opowiedzą zaproszeni prelegenci: Mateusz Kusznierewicz – mistrz Europy, świata i mistrz olimpijski, Ewelina Muc – właścicielka firmy Siedemtrzy Studio, założycielka grupy edukacyjnej Girls Who WordPress oraz serwisu GirlsWhoWP.com oraz Maciej Budzich – autor nagradzanego w branżowych konkursach bloga Mediafun. Podzielą się doświadczeniami sieciowania w ich firmach, projektach czy przedsięwzięciach. Opowiedzą o współpracy w zespole, o budowaniu relacji zarówno wewnątrz firmy, zespołu, jak i z klientami czy inwestorami. Poruszony zostanie również temat wykorzystania istniejących narzędzi do promowania i prowadzenia biznesu online.

Podczas Spotkania odbędzie się również uroczyste podsumowanie konkursu „INNOVATOR MAŁOPOLSKI”, organizowanego przez Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej wraz
z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Konkurs skierowany jest do firm działających na terenie województwa małopolskiego. Nagrody przyznane zostaną w 4 kategoriach:  firma mikro, mała , średnia oraz startup.

Dla tych, co już mają pomysł…

Na osoby, które przymierzają się do założenia własnych biznesów czeka szereg możliwości skonsultowania swoich pomysłów zarówno z doradcami i trenerami biznesowymi, przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu, instytucjami sektora finansów publicznych, jak Urzędy Skarbowe czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taką ofertę zarówno w formie indywidualnych konsultacji, jak
i warsztatów czy seminariów dla większych grup przygotowały małopolskie instytucje publiczne powołane do wspierania i aktywizacji zawodowej, jak ośrodki kształcenia ustawicznego w Krakowie
i Wadowicach, czy urzędy pracy w całej Małopolsce: m.in. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, Powiatowe Urzędy Pracy w Nowym Sączu, Tarnowie, Wadowicach, Oświęcimiu, Brzesku czy Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu, gdzie dodatkowo odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie organizowanego przez Prezydenta Nowego Sącza konkursu dla firm, honorującego dobre lokalne praktyki. Z kolei Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji przez cały tydzień oferuje doradztwo w dziedzinie przedsiębiorczości społecznej, zapraszając szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, by mogły swoje biznesowe pomysły przedyskutować ze specjalistami, ale i poznać możliwości wsparcia tych inicjatyw.

… i dla tych szukających inspiracji

Wiadomo jednak, że nie każdy rodzi się od razu przedsiębiorcą, a ścieżka do decyzji o założeniu własnego biznesu często bywa pełna wyzwań. Po drodze sporo się trzeba nauczyć, a czasem chwycić pomocną dłoń. Dlatego wiele z partnerskich instytucji zadbało także o bardzo konkretne grupy odbiorców o specyficznych potrzebach. Odbędzie się zatem wiele „lekcji przedsiębiorczości”, badań predyspozycji i cech sprzyjających prowadzeniu firmy, gier i symulacji rozwijających kompetencje przywódcze, komunikacyjne, negocjacyjne itd. Takie zajęcia odbędą się zarówno dla uczniów w szkołach, jak i w formie otwartej, dla wszystkich osób chcących sprawdzić swoje możliwości i poszerzyć wiedzę.

Szeroką ofertę dla młodych ludzi, którzy już niedługo będą podejmować decyzje o swojej przyszłości przygotowały nasze partnerskie szkoły średnie: Zespół Szkół Geodezyjno-Drogowych i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie oraz Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze. Odbędzie się tam szereg zajęć zarówno rozwijających indywidualne cechy sprzyjające przedsiębiorczości (jak kreatywność, strategiczne myślenie, odporność na stres, asertywność i empatia czy autoprezentacja i kompetencje komunikacyjne), jak i szkolenia pomagające rozeznać się na rynku pracy i na zawodowej ścieżce. Będzie okazja, by poszerzyć wiedzę dotyczącą działania instytucji otoczenia biznesu, oferty i możliwości jakie stwarzają, ale również zobowiązań i wymagań nie tylko wobec młodego przedsiębiorcy, ale w ogóle osoby chcącej podejmować świadome i korzystne decyzje na rynku pracy. Wreszcie – aspirujący przyszli przedsiębiorcy będą mieli sposobność dotknięcia praktycznego aspektu prowadzenia własnej działalności. Spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy podzielą się historiami swoich biznesów, ale też bardzo konkretnymi kompetencjami, zaplanowano na przykład w Zespole Szkół w Zatorze, w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wadowicach, a w Krakowie do udziału w szkoleniach i konsultacjach zapraszają m.in. przedstawicielka firmy All for Body, Stowarzyszenie Mentorów „Promentor”, czy Fundacja Małopolska Izba Samorządowa, która przygotowała seminarium nt. e-commerce.

Są też propozycje dla osób, którym szczególnie trudno odnaleźć się na rynku pracy. Na przykład w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie i w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie będą mogły wziąć udział w warsztatach pobudzających kreatywność na rynku pracy, w Wadowicach będzie można popracować nad motywacją. Z kolei Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaprasza na szkolenie z zarządzania czasem obiecując, że dzięki niemu podkręcimy swoją efektywność do maksimum. Wadowice zadbały również o pakiet dla mam chcących wrócić do pracy, którym dedykowany jest specjalny warsztat, z kolei dla cudzoziemców oraz osób, które chciałyby zatrudniać cudzoziemców zarezerwowano konsultacje w zakresie warunków takiego zatrudnienia. Zainteresowani przedsiębiorczością Wadowiczanie mogą skorzystać także z niezwykle ciekawego, ale przede wszystkim bardzo osadzonego w lokalnej specyfice programu przygotowanego przez Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, gdzie właściwie przez cały tydzień odbywać się będą spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, dzielącymi się doświadczeniem prowadzenia swoich biznesów, specjalistami z obszarów wspomagających funkcjonowanie firmy, jak prawo pracy, rachunkowość, współpraca z instytucjami sektora finansów publicznych, bankowości, komunikacji w biznesie, autoprezentacji i wielu innych tematów.

Coraz dalej na biznesowej ścieżce

Nie zawiodą się jednak także osoby mające już za sobą pierwsze kroki w biznesie, ale poszukujące inspiracji, dobrych praktyk oraz możliwości poszerzenia swoich przedsiębiorczych kompetencji. Szczególnie ciekawym i bogatym programem może w tym zakresie pochwalić się Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK), gdzie posłuchać będzie można kilku wykładów poświęconych narzędziom usprawniającym prowadzenie biznesu. Będzie okazja, by poszerzyć wiedzę na temat korzystania z Google Analytics, z narzędzi do monitoringu Internetu i mediów społecznościowych, czy też przyjrzeć się zagadnieniu gier jako narzędzi biznesowych. Podczas warsztatu na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, przyjrzymy się metodzie Design Thinking. Firmy o potencjale międzynarodowym Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza na szkolenie prezentujące formy  rozliczeń w handlu międzynarodowym. Przez cały tydzień nie zabraknie też możliwości rozwijania kompetencji komunikacyjnych. Na UEK odbędą się warsztaty ze skutecznej komunikacji, a także gry i symulacje wzmacniające strategiczne myślenie i inne sprzyjające byciu przedsiębiorczym cechy. Szczególnie ciekawą propozycją w tym obszarze (bo opartą na dowodach skuteczności!), będzie wykład na temat Kaizen – sposobu myślenia, komunikowania i rozwiązywania problemów, dzięki któremu japońskie koncerny takie jak Toyota, Mazda, Honda osiągnęły spektakularne efekty.

Przedsiębiorczość z misją, a startupy z głową

Ciesząca się dużym zainteresowaniem przedsiębiorczość społeczna znalazła swoje miejsce także podczas tegorocznego ŚTP. Na seminarium zorganizowanym przez UEK, o podejściu do biznesu z misją i głową pełną ideałów, opowiedzą przedstawiciele Stowarzyszenia WIOSNA oraz agencji marketingowej „Leżę i Pracuję”, która wspiera osoby sparaliżowane. Natomiast z pytaniem jak prowadzić biznes łącząc cele gospodarcze ze społecznymi będzie można się zmierzyć w Małopolskim Instytucie Kultury. Odbędzie się tam gra symulacyjna, w której wcielając się w role historycznych przedsiębiorców, na przykładzie funkcjonowania miasta Andrychowa, będziemy odkrywać rolę społecznych aspektów prowadzenia biznesu w rozwoju lokalnej społeczności. Jak zawsze sporo będzie się działo także w temacie startupów. Przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego, podczas wykładu „Od pomysłu do biznesu – jak rozpocząć przygodę ze startupem?”, podzielą się z młodzieżą radami jak uniknąć najbardziej powszechnych błędów w budowaniu i prowadzeniu własnego startupu. Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie do rozwijania postaw przedsiębiorczych zainspiruje studentów i studentki Konsul Generalny USA.  Posłuchać będzie można także wykładu o branżowych symulacjach biznesowych, który pod hasłem „Student a start-up” wygłosi przedstawicielka firmy REVAS. Kulminacją programu będą rozgrywki o Puchar Rektora za najlepiej zarządzane wirtualne przedsiębiorstwo.

I tak naprawdę, trudno przestać wymieniać, podając kolejne przykłady, ale stop, bo w ramach tegorocznego ŚTP odbędzie się przecież ponad dwieście wydarzeń w 17 miastach i miasteczkach Małopolski, organizowanych przez 40 instytucji partnerskich. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem licząc na to, że w tej różnorodności każdy będzie w stanie znaleźć coś, co przyciągnie jego uwagę, odpowie na potrzeby czy trafi w zainteresowania. Ale pamiętajcie – Światowy Tydzień Przedsiębiorczości tworzymy wszyscy razem, to święto przedsiębiorczych jednostek i społeczności! W ten jeden listopadowy tydzień w Małopolsce spotykamy się w wyjątkowej przestrzeni dyskusji, wymiany doświadczeń i dzielenia się energią, mając okazję spojrzeć, rozmawiać i uczyć się o przedsiębiorczości z wielu perspektyw i z różnych pozycji. Dzięki temu debata na temat rozwijania przedsiębiorczości w Małopolsce – szans jakie się z tym wiążą, ale także wyzwań i barier z którymi mierzą się osoby planujące swoją przyszłość patrząc w tym kierunku – będzie wielostronna, konstruktywna i dobrze osadzona w realiach naszego regionu. Niech was w tej przestrzeni nie zabraknie. Zapraszamy!

Szczegółowy wykaz wydarzeń przygotowanych na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce na stronie http://tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl/program