Podsumowanie ŚTP

Kolejna edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w Małopolsce zakończyła się sukcesem! Organizowane spotkania cieszy się dużym zainteresowaniem i budziły entuzjazm uczestników. Od 17 do 23 listopada, w ponad 200 aktywnościach, które przygotowane zostały w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości w 18 miastach i miasteczkach Małopolski, wzięło udział prawi 9 500 osób.

W bogatym programie inicjatywy znalazły się szkolenia, warsztaty, spotkania z przedsiębiorcami, gry edukacyjne, konferencje i wykłady, indywidualne konsultacje, spotkania informacyjne, dyskusje i debaty. W realizację programu w Małopolsce zaangażowane były szkoły wyższe, instytucje otoczenia biznesu, instytucje wspierające przedsiębiorczość, urzędy pracy, a także jednostki Samorządu Województwa Małopolskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego koordynował całość przedsięwzięcia.

Różnorodny i atrakcyjny program został zrealizowany dzięki pracy i zaangażowaniu 45 Partnerów w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Andrychowie, Bochni, Brzesku, Dąbrowie Tarnowskiej, Dobczycach, Gorlicach, Grybowie, Limanowej, Łętowem, Myślenicach, Nowych Targu, Oświęcimiu, Starym Sączu, Wadowicach, Zakopanem.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce zainaugurowała Gala Młodego Biznesu zorganizowana 17 listopada w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zaproszeni goście dyskutowali m.in. o tym, co ogranicza naszą przedsiębiorczość. W trakcie panelu dyskusyjnego prelegenci stwierdzili jednogłośnie, iż przedsiębiorcą wcale nie trzeba się urodzić, ważna jest determinacja, ciężka praca i wiara we własne siły.

Najwięcej uczestników zgromadziły działania, które zostały przygotowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z przedsiębiorcą. Rafał Brzoska dyskutował z uczestnikami na temat nowatorskich rozwiązań i konsekwencji w działaniu, czyli o tym jak stworzyć markę na światowym poziomie, sygnowaną hasłem „made in Poland”.

W Zespole Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce został zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów ekonomicznych szkoły w ramach projektu „Otwarta firma – biznes przy tablicy”. W 46 spotkaniach w ciągu 58 godzin zajęć lekcyjnych przybliżano tematykę przedsiębiorczości. Zajęcia zorganizowane zostały przez 23 wykładowców, wzięło w nich udział prawie 1850 uczniów.

Zorganizowana przez Fundusz Zalążkowy KPT konferencja w formule Open Space była sposobem na przyśpieszenie procesów współpracy, synergii i klastrowania innowacyjnych spółek. Ponad 80 osób reprezentujących blisko 50 firm wraz ze specjalistami, inwestorami i aniołami biznesu pracowało przez cały dzień na warsztatach.

W Towarzystwie Miłośników Andrychowa odbyło się spotkanie pod hasłem „Chłopska Szkoła jako sposób dowartościowania i ujawniania zdolności uczniów”. Uczestnicy mieli również możliwość zweryfikowania swoich predyspozycji zawodowych z wykorzystaniem programu „Labirynt zawodów”, spotkali się także z psychologiem i doradcą zawodowym. Dwuosobowe drużyny walczyły o Puchar Drelicharza z Andrychowa oraz o tytuły „Najlepszy Pracodawca Turnieju 2014” i „Najlepszy Przedsiębiorca Turnieju”.

Kongregacja Kupiecka w Nowym Sączu zorganizowała w Firmie Gastronomiczno-Handlowej „Wrona” sp.j. w Limanowej spotkanie m.in. z jej Prezesem – Panem Jerzym Wroną, który zaprezentował młodzieży ponad 30-letnią historię rodzinnej firmy.

Dzięki Małopolskiemu Instytutowi Samorządu Terytorialnego i Administracji uczestnicy Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości mogli wziąć udział w debatach skierowanych do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w trakcie których młodzież miała okazję osobiście poznać zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej.

Bardzo aktywnie w działania Tygodnia Przedsiębiorczości włączyły się urzędy pracy, wśród których m.in. w Oświęcimiu zorganizowano warsztaty „Czy jestem przedsiębiorczy – bilans umiejętności i predyspozycji zawodowych” oraz seminarium z cyklu „Wiedza w pigułce” przeznaczone dla zainteresowanych osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach wraz z Filią w Andrychowie przeprowadził dla uczniów klas maturalnych, szkół powiatu wadowickiego zajęcia pn. „Mój potencjał to mój kapitał”. W Sądeckim Urzędzie Pracy w Nowym Sączu odbyło się spotkanie pn. „Droga do działalności gospodarczej z SUP” dla osób rozważających założenie własnej działalności gospodarczej, a także „Lekcja z przedsiębiorczości”. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzesku miały miejsce konsultacje indywidualne z doradcami zawodowymi pod hasłem “Własna firma – czy ja się do tego nadaję?” oraz grupowe spotkanie informacyjne dla uczniów pn. “Przedsiębiorczy uczeń = szansa na rynku pracy”.

Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie przeprowadziła szkolenia m.in. o „Delegowaniu pracowników do pracy poza granice kraju”, a także udzielała konsultacji indywidualnych dotyczących pozyskiwania dotacji na otwarcie działalności gospodarczej oraz w zakresie możliwości trans granicznego świadczenia usług w Niemczech i Włoszech.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie odbył się Dzień Informacji Zawodowej pod nazwą “Przedsiębiorczość- czyli co?”. Przeprowadzono również zajęcia “Czy nadaję się na przedsiębiorcę?” wskazujące na cechy niezbędne osobom przedsiębiorczym, planującym założenie własnej firmy.

Bogata oferta wydarzeń została zaproponowana przez Instytut Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykład “Kreowanie postaw przedsiębiorczych”, warsztaty “Strategia planowania – czyli jak skutecznie zaplanować karierę zawodową”, szkolenie “E-biznes prowadzenie i budowa sklepu internetowego”, a także symulacyjna gra inwestycyjna “Giełda”.

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Nr 3 w Krakowie uczestnicy mieli okazję na żywo, w trakcie gry “Chłopska Szkoła Biznesu”, poznać cechy osoby przedsiębiorczej, wykazać się taktyką i pomysłowością. Zajęcia budziły silne emocje, zwłaszcza kiedy podsumowano indywidualne zyski na koniec gry. Z pewnością była to próba sił na rynku “biznesowym”. Symulacja biznesowa: Chłopska Szkoła Biznesu została również przeprowadzona przez firmę Na Plus Kamilla Szczyrek. Również w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Tarnowie rozgrywki Chłopskiej Szkoły Biznesu cieszyły się dużym powodzeniem. W Małopolskim Instytucie Kultury zorganizowano natomiast warsztaty Chłopskiej Ekonomii Społecznej dla dorosłych oraz dla młodzieży licealnej.

Szeroką ofertę zajęć zaproponował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Zorganizowano warsztaty, udzielano usług z zakresu poradnictwa zawodowego, udzielano indywidualnych konsultacji. W Nowym Sączu największym działaniem w ramach programu było seminarium pn. „Wszystko o własnej firmie i przedsiębiorczości na transgranicznym rynku pracy Polski i Słowacji”.

W Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości szkolenia dotyczyły możliwości uzyskania wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO WM) na rozwój przedsiębiorczości, finansowania przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym, badawczo-rozwojowym oraz inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zorganizował Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w ramach Tygodnia Ekonomii Społecznej, podczas którego zorganizowano cykl spotkań z przedsiębiorcami społecznymi, animatorami lokalnych inicjatyw, warsztatów, seminariów, dyskusyjnych klubów filmowych.

Wymienione powyżej działania to tylko niektóre spośród bardzo bogatej oferty programowej zrealizowanej w Małopolsce podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji tej globalnej inicjatywy w 2015 roku!

Skip to content