ŚTP w Małopolsce – startujemy w poniedziałek!

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja spotkań z przedsiębiorcami, z instytucjami wspierającymi biznes, ekspertami oraz wykładowcami szkół wyższych. Wszyscy partnerzy tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce są gotowi do dzielenia się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem oraz przede wszystkim do promowania przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Już w najbliższy poniedziałek, 8 listopada, rusza 12. edycja przedsięwzięcia. Łącznie na uczestników czeka ponad 210 wydarzeń, przygotowanych przez 42 partnerów w 13 miastach regionu. Codziennie podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, zarówno osoby rozpoczynające swoją karierę, jak i Ci którzy o przedsiębiorczości wiedzą już prawie wszystko, będą mogli sprawdzić co nowego słychać w świecie biznesu. Każdy kto otwiera firmę wie, że cały czas musi się uczyć i rozwijać. Dlatego też organizatorzy wydarzenia, którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie, przygotowali szereg wykładów, warsztatów, materiałów filmowych, testów wiedzy, konsultacji zawodowych i spotkań, by uczestnicy jeszcze lepiej zrozumieli zawiłości biznesowe.

Poznajcie najciekawsze wydarzenia pierwszego dnia ŚTP w Małopolsce.

Wykład inaugurujący ŚTP 2021 na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie pod hasłem „Przedsiębiorczość  – jej istota i znaczenie” wygłosi dr hab. prof. UP Janina Pach. Na UP odbędzie się również panel wykładowy przygotowany przez kadrę uniwersytecką oraz Centrum Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie, poruszający zagadnienia m.in. negocjacji i mediacji w przedsiębiorstwach czy procesu ucyfrowienia firm.

Sprawdź, jaki z Ciebie biznesman/bizneswoman i zrób bilans kariery!

W poniedziałek uczestnicy STP będą mogli przeanalizować m.in. swoje zdolności przedsiębiorcze w specjalnym teście uzdolnień i Skali Motywacji osiągnięć. Sprawdzą też, czy posiadają cechy przedsiębiorcze i jakie mają predyspozycje zawodowe.
Do prawidłowego określenia kierunku działania niezbędny jest również bilans kariery. Pozwala on na podsumowanie swojego dorobku: doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz odbytych kursów i szkoleń, a także innych posiadanych umiejętności, które nie są udokumentowane. Bilans Kariery to pierwszy krok do otrzymania bonów szkoleniowych na szkolenia językowe, komputerowe i kursy prawa jazdy kat. A, B, C i C+E, D oraz szkolenia zawodowe. Bilans kariery będzie można wykonać online lub stacjonarnie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Najtrudniejszy pierwszy krok!

Podczas poniedziałkowych spotkań specjaliści udzielą wsparcia specjalistycznego w zakresie doradztwa zawodowego (także online). Osoby bezrobotne planujące założenie firmy skorzystają m.in. z indywidualnych konsultacji, na których zdobędą wiedzę dotyczącą zasad i kryteriów pozyskania wsparcia finansowego w ramach udzielanych przez urząd pracy dotacji, rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, instytucji okołobiznesowych. Tak będzie np. podczas konsultacji w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, które będą obejmowały także m.in. analizę wniosku o dotację na działalność gospodarczą z urzędu pracy, analizę SWOT czy biznes plan przedsięwzięcia.

Od czego zacząć przy zakładaniu firmy? ZUS i US nie taki straszny.

Kto w najbliższym czasie będzie otwierał własną działalność gospodarczą – musi pojawić się na wydarzeniach już pierwszego dnia ŚTP w Małopolsce. Będzie to okazja do zdobycia niezbędnych informacji o sposobie rejestracji firmy, funkcjonowania ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Spotkanie stacjonarne na ten temat odbędzie się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wadowicach. Prelegenci z filii tego urzędu, w Andrychowie, na stacjonarnych warsztatach dla młodzieży pochylą się m.in. nad tym jak zainteresowanie daną tematyką przekuć w biznes.

Wszelkie niezbędne informacje o zasadach pozyskiwania bezzwrotnych środków dostępne będą również online od godziny 8.00. Powiatowy Urzędu Pracy w Tarnowie zaprezentuje wtedy osobom planującym rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej prezentację multimedialną zawierającą wszystkie niezbędne zagadnienia na temat wsparcia.

Rozwijaj skrzydła !

Cennym punktem pierwszego dnia ŚTP w Małopolsce będą konsultacje (przygotowane w formule hybrydowej) w Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, w zakresie możliwości wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw oraz ich umiędzynaradawiania, które zostaną zrealizowane poprzez Enterprise Europe Network. Program skierowany jest dla przedsiębiorców z sektora MŚP, chcących przeprowadzić swoja firmę przez trudny proces pozyskiwania lub zbywania nowoczesnych technologii. Jeśli chcesz, aby twoja firma pokazywała się na międzynarodowych targach, podpisywała zagraniczne kontrakty, uczestniczyła w międzynarodowych projektach, kupowała lub sprzedawała technologie w całej Europie (i nie tylko)  – to nie może Cię tam zabraknąć.

By ułatwić początkującym przedsiębiorcom start, specjaliści Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich przygotowali specjalne webinarium dla firm, zainteresowanych tematyką innowacji, mających pomysły na nowe, innowacyjne rozwiązania lub dopiero poszukujących własnej ścieżki rozwoju w oparciu o innowacje.   Podczas webinarium specjaliści opiszą jak skorzystać ze wsparcia Coacha Innowacji przy określaniu potrzeb, oczekiwań i potencjału innowacyjnego firmy, a także tworzenia innowacyjnych projektów.  Przedstawią też ścieżkę wstępnej weryfikacji pomysłu na projekt w instrumencie STEP tj. sprawdzą Eksperymentalny Pomysł na Projekt.

Samodzielnie, z Internetem

Sami również potrafimy wiele zdziałać. O tym ile sami jesteśmy w stanie się nauczyć z Internetu i gdzie szukać inspiracji, wartościowych treści i lekcji, które wzbogacą codzienność przekonają się uczestnicy spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. A jak wiemy, wirtualny świat to przede wszystkim rzetelne i inspirujące kanały. Właśnie takim jest kanał na Youtube „Przygody Przedsiębiorców”, prowadzony przez Adriana Gorzyckiego. Zachęcamy gorąco do obejrzenia w najbliższy poniedziałek wywiadu (online) z człowiekiem, który pomaga firmom pozyskiwać wartościowe leady, z wykorzystaniem platformy YouTube, który jest dzisiaj najlepszym narzędziem marketingowym.

Drugim bardzo inspirującym spotkaniem z dziedziny reklam w Internecie będzie spotkanie przygotowane przez Uniwersytet Ekonomiczny z Jakubem Bielem. Jest to ekspert od kreatywnych reklam. Swoją firmę założył w Prima Aprillis i nazwał ją „Ambaje”, co jeszcze 200 lat temu w języku polskim oznaczało głupoty, mrzonki, dyrdymały i zmyślone historie. Kreatywne reklamy robił już w kosmosie, telegazecie, Tinderze, a nawet na TikToku. Podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości podzieli się nie tylko swoją wiedzą, ale także kreatywnością i pozytywną energią do działania.

Równie inspirująca prelekcja odbędzie się na UEK-u pod hasłem: “Od kelnera do milionera”. Będzie to wystąpienie Tomasza Micherdy – twórcy podcastu, kanału na YouTube oraz bloga: odkelneradomilionera.pl. Celem spotkania (online) będzie zainspirowanie oraz zmotywowanie młodych ambitnych ludzi do pracy nad sobą i nauki nowych umiejętności w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Zgodnie z myślą od teorii  do praktyki o nowym i to bardzo dochodowym sposobie na życie „w Internecie” na stacjonarnym spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie opowie influenserka i instagramerka Gabriela Kogut.

Obserwuj rynek, czerp inspiracje, bądź eko

Zakładając firmę warto zastanowić się jak jest obecna sytuacja gospodarcza w naszym kraju. Dlaczego mamy dziś wysoki wskaźnik inflacji ? – Jakie są tego przyczyny i dlaczego wszyscy dziś żyją na kredyt opowie podczas wykładu online (przygotowanego przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach)  dr inż. Adam Żabka.

Uniwersytet Rolniczy im Hugona Kołłątaja w Krakowie również przygotował dla słuchaczy ciekawe spotkanie. Dr Joanna Szarek z Katedry Ekonomii i Gospodarki Żywnościowej przybliży podczas spotkania online, czym jest biogospodarka. Wyjaśni m.in. jak ważna jest zrównoważona produkcja odnawialnych zasobów biologicznych i przetwarzanie ich na produkty żywnościowe, bioenergię, towary przemysłowe – w tym bioplastiki, biochemikalia, tkaniny i inne materiały, zastępujące produkty konwencjonalnych rafinerii.

A jak inni osiągnęli sukces?

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce to nie tylko bierne obserwowanie, ale również aktywne i namacalne doświadczenia. Funkcjonowanie dużego przedsiębiorstwa od środka zobaczą uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, którzy zostali zaproszeni do firm: ASTOR oraz Teamtechnik.

To tylko wybrane punkty programu pierwszego dnia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2021. Aby zobaczyć wszystkie propozycje zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki znajdującej się na naszej stronie.

Przypominamy również o Spotkaniu Młodego Biznesu #EkoBiznes – Szansa i Wyzwanie!, które o 18.00 oficjalnie zainauguruje ŚTP 2021 w Małopolsce.

Skip to content