Spotkania Młodego Biznesu (do 2015 r. jako Gala Młodego Biznesu) już od 2011 roku stanowią integralną część Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, co roku dostarczając uczestnikom niesztampowej wiedzy z zakresu przedsiębiorczości popartej doświadczeniem znamienitych prelegentów. Stanowią one inaugurację każdego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, a myśl przewodnia każdego z nich jest odzwierciedleniem zarówno trendów jak i potrzeb panujących na rynku przedsiębiorstw. Towarzyszący każdej edycji Spotkania networking umożliwia wykorzystanie pozyskanej wiedzy w praktyce.
2023: Trendy, które zmieniają biznes
Spotkanie odbyło się 13 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Pod hasłem „Trendy, które zmieniają biznes” kryły się prelekcje znanych mówców i przedsiębiorców, którzy wystąpili przed liczną publicznością zgromadzoną zarówno w sali konferencyjnej, jak i w formie online.
Wydarzenie otworzył Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, który podziękował wszystkim 36 Partnerom małopolskiej odsłony Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, przybliżył ideę tego Święta oraz przedstawił niektóre działania prowadzone aktualnie przez Województwo Małopolskie, dotyczące wsparcia rozwoju nowych technologii w regionie.
Jako pierwszy przed publicznością zaprezentował się Paweł Tkaczyk, Founder MIDEA Sp. z o.o. z prelekcją „Myślenie, które zmienia biznes. Co trzeba poprzestawiać w głowie, żeby z sukcesem rozwijać firmę?”. Paweł zwrócił uwagę, że kiedy jest zakładana firma, przestaje się tworzyć produkt lub usługę a zaczyna tworzyć zespół i procedury, które zapewniają jakość produktowi lub usłudze. Zauważył, że wiele osób sobie z tego nie zdaje sprawy. Mówił zatem o tym, co przestawić w głowie, żeby to się udało.
Następnie Ilona Leoniewska, Senior Product Owner AudioMee, ex-founder Meetinga Sp. z o.o. wystąpiła z prezentacją „AI w codziennym życiu przedsiębiorcy, czyli kilka praktycznych lekcji dla zwiększenia swojej produktywności”. Ilona skupiła się na praktycznym zastosowaniu ChataGPT, pluginów do niego oraz modułu Advanced Business Analysis. Na kilku przykładach pokazała, jakie działania możemy przyspieszyć, aby więcej czasu poświęcić na naprawdę ważne sprawy. Skupiła się głównie na sprzedaży oraz analizie biznesowej i zarządzaniu projektami.
Serię wystąpień zamknął Grzegorz Wójcik, CEO & Founder Autenti.com z prelekcją „Innowacje zmieniające biznes – wyzwania przedsiębiorczości”. Grzegorz opowiadał o tym jak przez kilkanaście lat Autenti przekształciło się z ambitnego startupu w międzynarodowy scaleup z liczącym ponad 100 osób zespołem ekspertów ds. bezpiecznego podpisywania dokumentów i identyfikacji. Dzielił się obserwacjami na temat tego, jak działalność Autenti wpłynęła na obecne funkcjonowanie środowiska biznesowego i jak innowacje w biznesie kształtują decyzje o kierunku rozwoju Autenti.
Po wystąpieniach zaproszonych gości uczestnicy Spotkania Młodego Biznesu przez dłuższy czas nawiązywali kontakty w strefie networkingowej.
2022: #Balans w biznesie
Spotkanie Młodego Biznesu odbyło się w formule hybrydowej. Po raz pierwszy zagościliśmy w Cricotece. Przed zgromadzoną tam i przed odbiornikami publicznością wystąpili:
Monika Reszko – psycholog biznesu, autorka badań i programów rozwojowych dla biznesu oraz książek „Mindset Szefa” i „Mindf*ck szefa”. W trakcie Jej prelekcji: Własna firma, czyli co? dowiedzieliśmy się dlaczego niektórzy właściciele firm rozwijają swoje biznesy i żyją szczęśliwie, kiedy inni każdego dnia walczą o przetrwanie oraz co trzeba konkretnie zrobić, by być wyzwolonym właścicielem swojego biznesu, przyciągać i utrzymywać zaangażowanych i lojalnych współpracowników oraz klientów.
Michał Śliwiński – pasjonat produktywności i efektywnego działania, który od 2007 tworzy aplikację “Nozbe”, pomagającą prawie 700,000 zapracowanym ludziom na całym świecie lepiej zarządzać sobą w czasie a w 2020 roku uruchomił drugą aplikację “Nozbe Teams” aby zespoły mogły działać efektywniej i pracować w nowoczesny sposób. Podczas prelekcji: Kontrola jest dobra, ale zaufanie lepsze Michał opowiedział o wartościach, którymi kieruje się prowadząc firmę, w której wszyscy pracują zdalnie, a baza kliencka systematycznie rośnie. Przedstawił nie tylko najlepsze praktyki, ale także wnioski z błędów, których, jako liderowi, nie udało mu się uniknąć.
Filip Małek – Co-founder i Chief Revenue Officer HR Hints, pierwszego butiku HR w subskrypcji, dedykowanego startupom i rozwijającym się firmom technologicznym wystąpił z prezentacją Wyznania co-foundera. Jak radzić sobie ze stresem?
O muzyczne wytchnienie podczas Spotkania zadbała wiolonczelistka Agnieszka „KOVA” Kowalczyk.
2021: #EkoBiznes – Szansa i Wyzwanie!
Po raz drugi Spotkanie Młodego Biznesu, ze względu na warunki epidemiologiczne, odbyło się w formule online ze studia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Grono prelegentów tworzyli tym razem:
Piotr Hołubowicz (CEO SEEDiA), który opowiedział nam o budowie zrównoważonego start-upu w XXI wieku. Ujawnił sposoby na budowę firm, w których DNA znajdują się ekologia i zrównoważony rozwój w taki sposób, żeby całość miała solidne podstawy biznesowe.
Agata Frankiewicz (CEO DEKO EKO), która podzieliła się z nami uwagami na temat drugiego życia odpadów i wykorzystaniu ich w produkcji dóbr konsumenckich .
Anna Rutkowska-Didiuk (CO-Owner MOKOSH Cosmetics), która wykazała, że prowadzenie firmy w nurcie eko nie musi być trudne.
Michał Pelc (Founder & CEO ekogram the real food), który opowiedział nam historię swojej działalności, po to by zainspirować młodych ludzi do podejmowania ryzyka i spełniania marzeń o własnym biznesie.
Zapis filmowy tego wydarzenia można odtworzyć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DAr3cVjMsi8
2020: Biznes bez granic
Po raz pierwszy Spotkanie Młodego Biznesu odbyło się w formule online, transmisja prowadzona była z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Wśród zaproszonych na spotkanie prelegentów znaleźli się:
Wiktor Warchałowski, prezes i współzałożyciel Airly, Inteligentnego Systemu Monitorowania Jakości Powietrza, który zaprezentował wystąpienie “Polska marka daje radę, czyli jak Airly pokazało, że powietrze i biznes nie mają granic”
Dominika Żak, założycielka DeeZee, jednego z największych polskich sklepów internetowych z obuwiem damskim w Polsce, która przybliżyła temat “E-commerce w czasach pandemii”,
Agnieszka Maciejowska, współtwórczyni serwisu Evenea, systemu rejestracji uczestników i sprzedaży biletów online na wydarzenia, która mówiła o pomysłach na rozwój start-upów opartych o innowacyjne rozwiązania,
Piotr Nabielec, przedsiębiorca i szkoleniowiec prowadzący serwis produktywni.pl, który podzielił się swoimi uwagami na temat doświadczeń zdobytych jako trener biznesowy po odejściu 5 lat temu z pracy na etacie.
Zapis filmowy tego wydarzenia można odtworzyć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=RmTvYlJ23eQ&t=1s
2019: Siła zespołu
Hasłem przewodnim Spotkania Młodego Biznesu w 2019 roku była “Siła zespołu”. Nieprzypadkowo więc zaproszeni prelegenci podkreślali rolę pracy grupowej w swojej działalności, jej wpływ na osiągane sukcesy, niezastąpioną rolę teamu. Swoimi doświadczeniami z prowadzenia działalności podzielili się Kamil Kozieł, dyrektor zarządzający firmą PrezART, w wystąpieniu “Pułapki poznawcze czyhające na menedżera, który buduje zespół ekspertów”, Anna Skórzyńska, właścicielka i twórczyni Szumisie Sp. z o.o. w prelekcji “Firma to zespół, nie produkt” i Maciej Ostrowski, współzałożyciel manufaktury sportowej Power Canvas, który zaprezentował się z przesłaniem “Razem jest raźniej”.
2018: Biznes dziś i jutro
Poprzedniej edycji wydarzeniu przyświecało hasło „Biznes dziś i jutro”. Jego uczestnicy mieli okazję nie tylko przekonać się jak prowadzenie biznesu zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, ale i poszerzyli swoją wiedzę na temat możliwych kierunków rozwoju przedsiębiorczości w przyszłości. Wiedzę popartą doświadczeniem przekazali: Jacek Walkiewicz z wystąpieniem pt.: „Pełna MOC w życiu i biznesie”, Ola Budzyńska, która przedstawiła jak wygląda praca zdalna od kuchni oraz Michał Maj udowadniający, że połączenie pasji z biznesem jest możliwe. Dzięki temu słuchacze mogli poznać szerokie spektrum zagadnień związanych z tworzeniem i rozwojem własnej firmy.
Ponadto w zeszłym roku Spotkaniu po raz pierwszy towarzyszyła strefa pozyskiwania wiedzy, w której osoby zainteresowane mogły skorzystać z profesjonalnej porady ekspertów odnośnie prowadzenia firmy, m.in. zakładania własnej działalności, uzyskania dotacji na rozwój, ubezpieczeń społecznych.
2017: Biznes w SIECI
Dzięki komplementarnym kompendium wiedzy, inspiracji i wskazówek przygotowanym, przez Mateusza Kusznierewicza – mistrza Europy, świata i mistrza olimpijskiego, Ewelinę Muc – właścicielkę firmy Siedemtrzy Studio, założycielkę grupy edukacyjnej Girls Who WordPress oraz serwisu girlswhowp.com oraz Macieja Budzicha – autora bloga mediafun, kilkaset osób zgromadzonych na ósmym już Spotkaniu Młodego Biznesu miało okazję się przekonać, że SIEĆ w biznesie może mieć wiele znaczeń.
Każdy z prelegentów w swoim indywidualnym stylu opowiedział o własnej biznesowej ścieżce i o tym w jaki sposób sieć – zarówno przy użyciu nowoczesnych technologii, jak i poprzez budowanie społeczności i pielęgnowanie biznesowych relacji, wspiera i dynamizuje rozwój ich przedsięwzięć.
2016: O odwadze w biznesie … czyli jak oswoić lęk przed porażką
Gośćmi siódmego Spotkania Młodego Biznesu byli: Łukasz Jakóbiak – prowadzący talk-show 20m2, wybitny mówca prowadzący w całym kraju świetnie odbierane wykłady motywacyjne, Natalia Maczek – właścicielka założonej w Krakowie firmy M I S B H V, która zyskała już popularność w Paryżu, Mediolanie, a nawet Szanghaju oraz Marek Przystaś – twórca studia Duckie Deck, specjalizującego się w wytwarzaniu gier komórkowych dla dzieci, mających na celu rozwijanie w najmłodszych „umiejętności społecznościowych”.
Myśl przewodnia spotkania obejmowała zagadnienia związane z ryzykiem podejmowanych decyzji biznesowych, motywacją do mierzenia się z wyzwaniami, przeciwstawiania się własnym obawom i wyciąganiem wniosków z porażek, dążeniem do celu obok tradycyjnie zarysowanych schematów i zmierzaniu do sukcesu dzięki swojej aktywności i pomysłowości.
2015: Biznes z pasją czyli zarabiaj robiąc to, co lubisz
Katarzyna Sawicz-Kryniger (InnovaLab Sp. z o.o.), Marek Kapturkiewicz (Innovation Nest – fundusz seed/VC), Mateusz Zmyślony (Grupa Eskadra) i Sławomir Łuczywek (Firma Migam) przekonywali uczestników szóstego z kolei Spotkania Młodego Biznesu, że rozwijając swoje pasje, prowadząc własną firmę, można również pomagać innym, a nawet zmieniać świat na lepsze.
Spotkanie odbyło się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i według hasła przewodniego, miało udowodnić, że prowadzenie firmy wymaga energii, motywacji, wytrwałości i dużego zaangażowania, ale jeśli robimy to co lubimy, szanse na sukces znacznie wzrastają, a własny biznes może być nie tylko sposobem na zarabianie, ale również realizację swoich zainteresowań.