II dzień ŚTP – dopiero się rozkręcamy!

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2021, to czas pełen nauki, samodoskonalenia i rozmyślania. Bo z biznesem jest trochę jak z nauką – cały czas trzeba się rozwijać, a najlepsze osiągnięcia mamy wtedy, gdy konsultujemy je ze współpracownikami.

Uczestnicy wtorkowych spotkań rozpoczną dzień od śniadania przy innowacjach. Na spotkaniu hybrydowym przygotowanym przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej poznają m.in. typy i źródła innowacji społecznych oraz zasady działania projektu pn. „Inkubator Włączenia Społecznego”. Następnie będą mogli wcielić się w rolę inwestorów z przemysłu naftowego w grze „Oil City” oraz wezmą udział w „mini” lekcji przedsiębiorczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Zacznij od zaraz!

Wtorkowe spotkania to również dzień rozmów oko w oko ze specjalistami. Na szczególną uwagę zasługuje Webinar przygotowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, poświęcony tematyce nisko oprocentowanych pożyczek przeznaczonych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz pożyczek na utworzenie stanowiska pracy dla absolwentów szkół i uczelni wyższych, studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.

Jak już zaznaczaliśmy, podczas ŚTP w Małopolsce nie wszystko dzieje się „w sieci”. Słuchacze spotkań stacjonarnych w Społecznej Szkole Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu oraz w Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzesku czy też w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wadowicach, będą mogli skorzystać z doradztwa zawodowego, odbyć spotkania ze specjalistami, zapytać o niezbędne działania potrzebne do rozkręcenia biznesu oraz skorzystać z poradnictwa zawodowego, w którym kierunku najlepiej poprowadzić swoją karierę.

Dyżury ekspertów i konsultacje indywidualne dla osób, które planują założyć działalność gospodarczą i potrzebują niezbędnych wskazówek, odbędą się też m.in. w Sądeckim Urzędzie Pracy. Eksperci z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. podczas telefonicznego dyżuru, przybliżą rozmówcom podstawowe informacje związane z faktoringiem w MARR S.A. dla przedsiębiorców. Uczestnicy ŚTP przy pomocy specjalistów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, sprawdzą swoje cechy i uzdolnienia przedsiębiorcze, wykonają bilans kariery oraz wezmą udział w wykładach i prelekcjach dotyczących możliwości pozyskania bezzwrotnych środków. Doradcy zawodowi z WUP w Krakowie, zapraszają w tym dniu szczególnie osoby, które w ostatnim czasie powróciły z zagranicy i planują założenie firmy.

Każdy kto nie czuje się pewny jeszcze swoich umiejętności i kwalifikacji- potwierdzi je w specjalnym teście (przygotowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie) określającym poziom przedsiębiorczości oraz potencjał zawodowy. Sprawdzi również jak zarządzać swoim wizerunkiem i zgłębi tajniki sztuki komunikacji interpersonalnej.

Mały i Średni Przedsiębiorcy – wsparcie na Was czeka!

Członkowie sektora MŚP którzy stawiają na rozwój technologiczny swoich firm, dowiedzą się na spotkaniu online przygotowanym przez Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich o korzyściach, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w projekcie „Sieć Otwartych Innowacji”. W trakcie indywidualnych konsultacji będzie można uzyskać informacje o możliwościach udziału, zasadach aplikowania w konkursach i grantach umożliwiających indywidualny rozwój kariery naukowej – stypendia, wyjazdy zagraniczne itp.

Krajowe Centrum Pracy Sp. z o. o. przygotowało również spotkanie, na którym będzie można dowiedzieć się o możliwościach dofinansowana do usług szkoleniowych (w tym kursów zawodowych), usług doradczych (doradztwo, mentoring, coaching) oraz egzaminów dla MŚP z regionu tarnowskiego.

W trakcie indywidualnych konsultacji w Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej, będzie można uzyskać informacje o możliwościach udziału w międzynarodowych projektach badawczych i rozwojowych finansowanych przez Komisję Europejską  – Horyzont Europa.

Odpowiednio zarządzaj czasem, ludźmi  i bądź kreatywny

Wszyscy znają powiedzenie: „Czas to pieniądz”. Poranne wykłady przygotowane przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wadowicach przybliżą pojęcie pieniądza i jego znaczenie w procesie zarządzania sobą w czasie, oraz przedstawią sposoby wizualizacji swoich pomysłów. Pomogą również przyspieszyć proces uczenia się i zapamiętywania oraz wskażą jak być bardziej kreatywnym.

A jeśli efektywnie zarządzasz swoim czasem na pewno stosowałeś mapę myśli np. w szkole, czy na studiach. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, możesz nauczyć się ich stosowania właśnie teraz na ŚTP w Małopolsce! Metoda map myśli, którą zaprezentują badacze z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, to jeden ze sposobów twórczego myślenia i skuteczne narzędzie, które może być wykorzystywane w każdej sferze życia. Można ją z powodzeniem stosować w procesie uczenia się, gdyż ułatwia zapamiętywanie (np. przed egzaminami), ale także w biznesie (opracowanie planów strategicznych).

Każdy szef oprócz doskonałego zarządzania swoim czasem, musi również wyśmienicie zarządzać zasobami ludzkimi. Bo w firmie najważniejsi są pracownicy. Wykład z częścią warsztatową (stacjonarnie), pt. „Style kierowania zespołami ludzkimi w teorii i praktyce” poprowadzi dr Ireneusz Drabik z Katedry Zarządzania Publicznego, Instytutu Prawa i Ekonomii, Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Podczas trwania Tygodnia Przedsiębiorczości codziennie dostępny będzie wykład (online) przygotowany przez Miejską Bibliotekę w Chrzanowie, na którym dowiemy się co czytają przedsiębiorcy.

Nieustanny rozwój to podstawa sukcesu

Drugi dzień ŚTP w Małopolsce również to nacisk na aspekty rozwojowe istniejących firm i ciągłe samodoskonalenie. Konsultacje online pod hasłem „Innowacje w dziedzinie Chemii” – przygotowała Sieć Badawcza Łukasiewicz, która jest partnerem projektu SPIN – Małopolskie Centra Transferu Wiedzy Wsparciem dla Przedsiębiorców. Uczestnicy spotkania skorzystają z wiedzy i doświadczenia ekspertów w opracowywaniu i wdrażaniu innowacji budowlanych.

Krakowskie Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH Sp. z o.o., które jest realizatorem programu SMART –LAB również zaprasza do uczestnictwa w przygotowanym wykładzie online. Na szczególną uwagę zasługują wykłady „Bariery transferu wiedzy na linii nauka biznes” czy „Strefa Pomysłodawcy”, który będzie dyskusją o możliwościach wsparcia dla wizjonerów i pasjonatów innowacji.

Webski networking czeka na przedsiębiorców w postaci spotkania online przygotowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UJ. Popołudniowe spotkanie o networkingu (często nie rozumianego lub pomijanego) pozwoli zwrócić uwagę na jego istotę i ważność oraz wskaże konkretne korzyści biznesowe jakie płyną z niego dla firmy.

Naśladuj wzorce

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przygotował z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce szereg wykładów i warsztatów ze specjalistami różnych dziedzin , by jeszcze bardziej przybliżyć tematykę przedsiębiorczości. Na uczestników czeka m.in. spotkanie z dr Marcinem J. Piątkowskim, opiekunem naukowym Koła Naukowego Przedsiębiorczości i Innowacji, działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (wykład “Pokolenia X,Y,Z – co je różni w zachowaniach ekonomicznych?”),
a techniki negocjacji poćwiczy z nami dr Małgorzata Marchewka. Bartłomiej Świstak-Piotrowski to konsultant strategii w biznesie, który przybliży zagadnienia związane ze strategią biznesową i mentoringiem, a dr hab. Marcin Gębarowski, prof. UEK opowie o tym, jak i dlaczego marki dostarczają klientom wyjątkowych doznań.

Rób to co kochasz i bądź eko!

Uczestnicy ŚTP podczas wtorkowych spotkań przekonają się że pracować można wszędzie. „Pracuj w podróży” to niezwykłe spotkanie z Michałem Szczęśniakiem, dla każdego kto marzy o porzuceniu pracy za biurkiem i rozpoczęciu podróżowania. Jednak wędrowny fach to nie tylko beztroskie podróże po świecie. Życie na walizkach wiąże się też z wieloma wyrzeczeniami o których opowie podróżnik podczas spotkania stacjonarnego w MBP w Chrzanowie. Michał Szczęśniak wskaże jak można połączyć przyjemność zwiedzania najdalszych zakątków świata z pracą zarobkową. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie to również miejsce spotkania fanów zdrowego odżywiania. Stacjonarne spotkanie w czytelni uświadomi słuchaczom istotę zdrowego odżywiania i przedstawi pozytywne aspekty bycia ekologicznym przedsiębiorcą. Lektorzy wspólnie z widzami zastanowią się czy ekologia i skuteczne prowadzenie biznesu idą ze sobą w parze? Na rynku pojawia się coraz więcej innowacji w tym obszarze, a rosnąca świadomość ludzi, przyczynia się do znaczącego wzrostu popytu na produkty ekologiczne. Wzrastająca świadomość społeczeństwa w tym obszarze, powoduje że jest coraz więcej osób które ogromną wagę przywiązują do zasad zdrowego odżywiania. Rozwój popytu na produkty ekologiczne dla wielu małych przedsiębiorców to sygnał, w jakim kierunku rozwijać swoją firmę, by pozyskać nowe grupy klientów.

To tylko wybrane punkty programu drugiego dnia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2021. Aby zobaczyć wszystkie propozycje zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki znajdującej się na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl. Więcej spotkań, wykładów i warsztatów dla przedsiębiorców już w środę.

Skip to content