ŚTP – dzień trzeci. Nie zwalniamy tempa!

Po poniedziałku i wtorku – dwóch inspirujących dniach, pełnych nowych informacji, doświadczeń i zagadnień nie zwolnimy tempa i w kolejny, środowy dzień ŚTP w Małopolsce wejdziemy w oczekiwaniu na rozliczne aktywności przygotowane przez Partnerów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2021 w naszym regionie.

W środę 10 listopada wejdziemy m.in. z hasłem: „ABC przedsiębiorczości”. Spotkanie przygotowane przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przybliżą podstawowe zagadnienia związane z procesem rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jaka wiedza niezbędna jest do rejestracji firmy oraz gdzie i w jakim zakresie mogą ją uzyskać. Dzięki uczestnictwu w wykładzie, słuchacze będą dysponować wiedzą niezbędną do samodzielnej rejestracji działalności gospodarczej.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie również udzieli cennych wskazówek. Przedstawiciele tej jednostki przygotowali spotkanie informacyjne dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą, na którym przedstawią sposób uzupełniania wniosku i zaprezentują formy opodatkowania. Najważniejsze zagadnienia w pigułce uczestnicy ŚTP będą mogli usystematyzować na warsztatach przygotowanych pod hasłem: Vademecum Rynku Pracy przygotowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie.

Eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie będą odpowiadać na pytania interesantów. Podczas telefonicznych konsultacji dowiemy się m.in. jak procedować poświadczenia formularzy A1.

Każdy początkujący biznesmen na pewno zrobił sobie listę spraw nad którymi musi się zastanowić zanim założy swoją firmę. Jeżeli nie macie pomysłu, jakie to punkty, Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej  zaprasza na wydarzenie w formule hybrydowej, na którym przedstawi 10 najważniejszych elementów w tym zakresie.

A skoro już zdecydujesz się założyć  firmę, na krótką lekcję przedsiębiorczości wpadnij do Sądeckiego Urzędu Pracy. Zostaną tam przedstawione działania lokalnego samorządu podejmowane w zakresie wspierania rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, a w części praktycznej dowiesz się jak szybko i skutecznie przebrnąć przez proces rejestracji firmy w CEIDG. Przedstawiona zostanie również działalność Sądeckiego Urzędu Pracy m.in. w zakresie udzielania pomocy finansowej na uruchomienie firmy.

Poszerzaj horyzonty

Środa to dzień, w którym nie możemy opuścić webinarium przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Przybliży ono program Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a ściślej mówiąc to, w jaki sposób poprawnie wypełnić wniosek oraz kto i jak może aplikować o środki na szkolenia dla pracowników.

Konsultacje i usługi doradcze dotyczące możliwości wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw oraz doradztwo w zakresie rozwoju działalności międzynarodowej przygotowało Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. Centrum zaprasza na konsultacje każdego, kto chce by jego firma pokazywała się na międzynarodowych targach, podpisywała zagraniczne kontrakty, czy też uczestniczyła w międzynarodowych projektach.

Inspiracje

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce 2021 to także inspirujące spotkania i świadectwa przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces. Na jednym z takich spotkań zastanowimy się jak być innowacyjnym w dobie transformacji cyfrowej. Warsztaty z tego zagadnienia przygotowali specjaliści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ich celem jest przedstawienie aplikacji i narzędzi cyfrowych służących do tworzenia prezentacji z informacjami zwrotnymi w czasie rzeczywistym, takich jak Mentimetr, Worldwall.net, czy Kahoot. Narzędzia te są kluczowe w procesie tworzenia innowacyjnych modeli biznesowych oraz w kształceniu zasobów ludzkich na rzecz przedsiębiorczości. Warsztaty poprowadzi Justyna Tomala z Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji. Natomiast dr inż. Piotr Kaczka, dyrektor Produktów dla Osób Aktywnych i Sportowców w Olimp Laboratories sp. z o.o. oraz właściciel firmy Professional Pharma, Body And Health Consulting w swoim wystąpieniu będzie przekonywał, że warto każdego dnia pracować nad sobą i zdobywać nowe umiejętności.

Szukanie inspiracji często wiąże się z poszukiwaniem ich w social mediach. Jednak czy w tej branży mamy szansę na sukces? Podczas wykładu Joanny Kropisz-Reguły – przedstawicielki agencji marketingowej Coconut Agency, dowiemy się o specyfice prowadzenia profili w social mediach i o rodzajach szkoleń z zakresu obsługi mediów społecznościowych. Pani Joanna m.in. opowie jak w połączeniu z reklamą na Facebooku i Instagramie oraz płatnymi działaniami na LinkedIn realizowane są skuteczne kampanie zwiększające sprzedaż. Kolejnym gościem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2021 na UEK będzie Sylwia Zduńczyk – menedżerka z kilkunastoletnim doświadczeniem w obszarze HR. Dzięki niej poznamy sposoby wdrażania oraz rozwijania potencjału funkcji HR, kształtowania strategii personalnej, czy też sposoby budowania zespołów.

Znajdź swoją branżę i odrzuć stereotypy

Czasami założenie własnej firmy jest wynikiem wieloletniej pasji. Zdarza się też, że pomysł na działalność gospodarczą pojawia się spontanicznie lub jest wynikiem obecnej sytuacji życiowej (np. macierzyństwo). Wybór odpowiedniego rodzaju branży, w jakim zdecydujemy się działać, ma istotny wpływ na powodzenie przedsięwzięcia. Oprócz szeregu analiz należy też bacznie obserwować swoje otoczenie, by wyczuć potrzeby rynku. Każda kobieta po urodzeniu dziecka może zostać przedsiębiorczą mamą. Na spotkanie z mamą, która prowadzi własny biznes, zapraszamy do Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach. Celem spotkania jest ukazanie kobietom wychowującym dzieci pozytywne aspekty przedsiębiorczości, motywowanie ich do zmiany i uwolnienia się od stereotypów i szablonowego myślenia.

A jeśli lubisz pracę z dziećmi lub jesteś młodym rodzicem i rozważasz prowadzenie firmy skupiającej się na najmłodszych, koniecznie musisz odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie. Wysłuchasz tam inspirującego wykładu o możliwościach, jakie niesie ze sobą biznes „branży dziecięcej”. Od kilku lat ogromną popularność zdobywają sale zabaw dla dzieci, znane również jako bawialnie lub wewnętrzne place. Wyprawianie są w nich urodziny, imieniny czy inne ważne dziecięce uroczystości i są znakomitą propozycją dla osób, które nie mają w pobliżu miejsca zamieszkania tradycyjnego placu zabaw lub nie mogą z niego korzystać z powodu złej pogody.

Na wykładzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie, również przekonamy się, że wybór branży musi być spójny z naszymi umiejętnościami i pasją. Na spotkaniu w czytelni dowiemy się, jak połączyć pasję z pomysłem na życie i pracę .  Wyjątkowym gościem spotkania będzie Dorota Kouba – artystka, magister etnologii, garncarka, twórca ceramiki, edukatorka. Pani Dorota swoje prace wykonuje ręcznie na kole garncarskim w Pracowni Ceramiki Kouba Ceramics założonej w starej 100- letniej stodole. Opowie m.in. o tym jak wygląda prowadzenie fundacji „Czuła Stodoła”, której jest prezesem i dlaczego jest to wyjątkowy sposób na prowadzenie firmy dla osób, które czują powołanie do działalności społecznej. Wszystkie przedmioty, które wyszły z pod ręki pani Doroty powstały w wyniku jej pasji do niepowtarzalności.

Nie zawsze idzie z górki

Jednak nie zawsze w sposób prosty i łatwy możemy pogodzić życie osobiste, pracę i pasję. Fundacja Rozwoju Regionu Rabka przygotowała panel dyskusyjny ukazujący nierzadko wyboistą i krętą drogę do sukcesu. Przedstawi losy przedsiębiorców, ich porażek oraz kosztów, które musieli ponieść, by osiągnąć powodzenie. Często zmieniali branże poszukując nowych rozwiązań. Celem wydarzenia jest ukazanie postaw przedsiębiorczych, takich jak wytrwałość, umiejętność radzenia sobie z przeszkodami, kreatywność w poszukiwaniu nowych obszarów zaangażowania czy otwartość na zmiany. To ważne cechy, zwłaszcza w obliczu aktualnej sytuacji pandemicznej, zmuszającej do zmian i wymagającej siły charakteru, pozwalającej przetrwać i „nie zginąć” na rynku.

Wizyty

ŚTP to także okazja do zobaczenia od „kuchni” prawdziwych i dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Właśnie na taką wyprawę zapraszamy do FabLab Małopolska, po którym oprowadzi dr Krzysztof Sala z Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji Społecznych, Instytutu Prawa i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Na wycieczki udadzą się również uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie. Odwiedzą oni siedzibę firm Roboty Przemysłowe w Jaśkowicach oraz Toyota ANWA w Krakowie.

To tylko wybrane punkty programu drugiego dnia Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce 2021. Aby zobaczyć wszystkie propozycje zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki znajdującej się na stronie www.tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl.

Więcej spotkań, wykładów i warsztatów dla przedsiębiorców już w piątek.

Skip to content