ŚTP w Małopolsce 2021 – dzień 4. Wiemy więcej, ale czy wszystko?

Po czterech dniach ŚTP w Małopolsce 2021 zapewne będziemy wiedzieć już bardzo wiele o przedsiębiorczości, lecz czy przydatne nam informacje udało się porządnie utrwalić? Z pomocą tegorocznych Partnerów ŚTP na pewno poradzimy sobie i z tym problemem.

Taką możliwość oferuje m.in. publikacja na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach oraz na facebookowym profilu tej instytucji. Znajdziemy tam artykuł, który przybliży innowacyjne działania, jakie możemy podjąć w biznesie oraz znajdziemy krótkie filmy instruktażowe o tematyce przedsiębiorczości. Natomiast Powiatowy Urząd Pracy w Bochni przygotował na ten dzień test (online) sprawdzający czy nasze cechy przedsiębiorcze są wystarczające.

Doradztwo zawodowe, bilans kariery i testy kompetencji

Również Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza w piątek do udziału w konsultacjach zdalnych ze specjalistami. Właściciele firm z Małopolski, prowadzący firmy szkoleniowe bądź doradcze, którzy aplikują do programu „Szkolenia za bony”, muszą spełnić jeden z najważniejszych warunków uczestnictwa w programie – potwierdzić jakość swoich usług. Podczas indywidualnych konsultacji dla firm szkoleniowych/doradczych specjaliści opowiedzą o standardowych wymaganiach, które należy spełnić. by funkcjonować wg Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno-Szkoleniowych (MSUES). Przedstawione zostaną podstawowe wymagania, by pozytywnie przejść audyt zgodności z MSUES. Konsultacje mają na celu doprecyzowanie i wyjaśnienie standardów oraz przedstawienie ścieżki certyfikacji. Posiadanie znaku jakości MSUES daje instytucjom szkoleniowym/doradczym możliwość rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych i świadczenia tych usług z dofinasowaniem.

Uczestnicy piątego dnia ŚTP w Małopolsce, mają szansę również na wykonanie w krakowskim WUP Bilansu Kariery. Jest to kolejne narzędzie pozwalające na podsumowanie swojego dorobku: doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz odbytych kursów i szkoleń, a także innych posiadanych umiejętności, w żaden sposób nieudokumentowanych. To także pierwszy krok do otrzymania bonów m.in. na szkolenia językowe, czy określenie poziomu kompetencji osobom z niewielkim doświadczeniem zawodowym i dzięki temu zaplanowanie dalszego rozwoju zawodowego.

Doradcy zawodowi z WUP zapraszają w najbliższy piątek również osoby zainteresowane rozpoznaniem kompetencji i predyspozycji przedsiębiorczych czy też możliwością zmiany dotychczasowej sytuacji zawodowej. Określenie zainteresowań zawodowych, przy pomocy testów, ułatwi podjęcie racjonalnych i świadomych decyzji m.in.: w zakresie podejmowania decyzji o założeniu działalności gospodarczej. Pozwoli również na wzmacnianie potencjału osobistego czy podjęcie konkretnych kroków na ścieżce kariery.

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie przygotował prezentację multimedialną „Bądź przedsiębiorczy” dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Prezentacja zawiera m.in. informacje o zasadach pozyskiwania bezzwrotnych środków pozostających w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie. Możliwe będą także spotkania oko w oko z konsultantami, na których będzie można dowiedzieć się m.in. z jakich usług w zakresie poradnictwa zawodowego można skorzystać w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie. Interesanci zyskają fachową pomoc w określeniu preferencji, predyspozycji zawodowych i poziomu przedsiębiorczości potrzebnych w wyborze kierunku dalszego rozwoju zawodowego oraz w zaplanowaniu poszukiwania pracy. Specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, odpowiedzą na pytania dotyczące najnowszych przepisów, wyboru formy opodatkowania, czy też zasad stosowania ulg i uprawnień.

Indywidulane konsultacje i doradztwo zawodowe czeka na uczestników ŚTP z Nowego Sącza. Konsultanci z Sądeckiego Urzędu Pracy podczas telefonicznego dyżuru  odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, zaś osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej uzyskają poradę od ekspertów za pośrednictwem platformy internetowej.

W czasie telefonicznego dyżuru eksperckiego będzie można zapoznać się z podstawowymi informacjami związanymi z faktoringiem w MARR S.A. dla Przedsiębiorców. Kompendium wiedzy na ten temat dostaną przyszli i obecni przedsiębiorcy, odwiedzający Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego, która od blisko 20 lat wspiera rozwój przedsiębiorczości w Małopolsce. Specjaliści z MARR przygotowali blok tematyczny oparty na najważniejszych filarach mądrego i rozsądnego inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej. Na spotkaniach poznamy m.in.: podstawy organizacyjno-prawne zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, nauczymy się tworzyć biznes plan, poznamy drogę po kapitał na rozwój biznesu (różnorodne formy wsparcia biznesu), czy też zaznajomimy się ze źródłami pozyskania dofinansowania (wsparcie z Funduszy Europejskich, zwrotne i bezzwrotne pożyczki itp.). Eksperci pomogą swoimi radami w odpowiedzi na pytania: Masz pomysł, ale nie wiesz czy jest dobry? Na czym skoncentrować uwagę? Jak najlepiej robić to na czym dobrze się znamy? Chcesz wiedzieć więcej zadzwoń przyjdź do MARR.

Trening kompetencji miękkich

Tworząc opisy zawodów praktycznie zawsze wymienia się umiejętności niezbędne do ich wykonywania.  Są to tak zwane kompetencje twarde – takie jak fachowa wiedza czy umiejętność obsługi sprzętu lub programu. Jest to jednak tylko część sukcesu. Istnieje cała gama umiejętności, które nie są wymagane na konkretnym stanowisku, a mimo to często są kluczowe dla naszej kariery. Na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie „na warsztat” wzięte zostaną tzw. kompetencje miękkie. Uczestnicy wspólnie zastanowią się, które z nich posiadają, a które są szczególnie ważne w różnych zawodach oraz jak je ćwiczyć.

Inwestuj mądrze!

Współczesny rynek cechuje znaczna zmienność, będąca następstwem przemian struktur gospodarczych oraz zmian technologicznych i technicznych. Zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa niejednokrotnie ponoszą znaczne ryzyko związane z podejmowanymi działaniami, których następstwa wpływają na ich efektywność ekonomiczną. Dyscypliną, która może wspierać podejmowanie decyzji jest planowanie finansowe. Z zagadnieniem tym związane jest m.in. oszczędzanie i inwestowanie. Im większa w danej gospodarce skłonność do oszczędzania, tym większe środki mogą zostać przeznaczone na inwestycje. Podczas warsztatów w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu przestawione zostaną zagadnienia dotyczące gromadzenia oszczędności oraz zalet tzw. poduszki finansowej. Omówione zostaną także kwestie związane z inwestowaniem umożliwiającym podejmowanie działań rozwojowych.

Inspirujące wykłady i spotkania

Jednym z celów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2021 jest umożliwienie młodym ambitnym osobom spotkania się z przedsiębiorcami oraz, co ważniejsze, interakcji z nimi, chociażby poprzez sesję pytań i odpowiedzi. To oni stanowią źródło wiedzy oraz są inspiracją i wzorem do naśladowania dla następnych pokoleń.

W piątek zapraszamy zatem na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na prelekcję z Kingą Jurek – kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” z Dębicy, który występował na różnych scenach w wielu zakątkach świata! Opowie jak przekuła swój talent i pasję do tańca w sukces zawodowy oraz podzieli się doświadczeniem w realizacji różnych projektów, zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych.

Kolejny prelegent zaproszony przez UEK to Mariusz Łodyga – strateg marketingowy, założyciel i właściciel marki Premium Consulting. Pracuje na zlecenie firm prywatnych, instytucji państwowych oraz uczelni wyższych, takich jak: Allegro, Santander Bank, BGŻ BNP Paribas, Ministerstwo Rozwoju, Miasto Kalisz, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz setek firm z sektora MŚP.

Przedsiębiorców, którzy chcą połączyć biznes z pasją do spotu i zdrowego stylu życia, na pewno zainspiruje spotkanie z Kacprem Jurkiem – Instruktorem Fitness, Trenerem Personalnym, Instruktorem Tańca, właścicielem własnego studio fitness. Pan Kacper bez problemu przebiegnie Runmagedon, jak i zatańczy walca. Uważa, że funkcjonalne ciało osiąga się poprzez inteligentny trening, prowadzony z dbałością o szczegóły, przede wszystkim przez świadomie kontrolowany ruch.

Kolejnym gościem piątkowego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości na UEK będzie Doulan Abdelmottaleb –  Prezes i Dyrektor Generalny Europejskiego Producenta i Projektanta Przyczep ZASŁAW, pasjonat i praktyk Lean Business Management z ponad 21-letnim doświadczeniem w myśleniu i praktyce Lean jako kulturze i strategii biznesowej.

ŚTP 2021 na UEK zakończy prelekcja Krzysztofa Janusza, który opowie na temat regulacji prawnych w mediach społecznościowych. Czy wiedziałeś, że nie można organizować konkursów na Facebooku?

Więcej informacji o programie znajdziemy na https://tydzienprzedsiebiorczosci.malopolska.pl/

Skip to content